NAJCICHSZY KONTESTATOR

Człowiek ten nie wyróżniał się niczym szczególnym – od dziecka. Odejdzie wśród obojętności świata – a szkoda.  Pragnął  zostać najcichszym kontestatorem w dziejach ludzkości – i nim został.

Kontestacja ma już kilkadziesiąt tysięcy lat, czyli tyle, ile poczciwa cywilizacja. – Homo sapiens od zawsze kochał błysnąć!

Niepamięć skrywa czasy kontestatorów archaicznych – dzieje śmiałych i zdeterminowanych jednostek, które dla sławy zdolne były do czynów nie mieszczących się w głowach neandertalczyków czy ludzi kromaniońskich. Istnieli, to pewnik! – lubili ciągnąć za ogon tyranozaura, drażnili mamuty, podkładali nogę  tygrysowi  szablastozębnemu,  wdrapywali na najwyższe drzewa, by fruwać, ba, nawet  współtworzyli prehistoryczne grzybiarstwo ( „Ja grzyba nie zjem? Tego zielono‑fioletowego? Ja?!!”).

Najsławniejszym kontestatorem starożytności był Herostrates – i słusznie. Świątynia Diany w Efezie  była ogromna, niezużyta, bardzo kosztowna, czyli spalenie jej musiało wynieść na szczyty popularności młodego podpalacza. Ale też przypadek Herostratesa stał się dla kolejnych pokoleń kontestatorów lekcją pokory  – okazało się, że wypychanie na pierwszy plan osobistego spełnienia nie do końca popłaca, lepiej, jeżeli kontestację podeprze się wyższymi celami,  dopiero wtedy z czystym sumieniem może się ona stać przedmiotem kultu.

Sławnym  i powszechnie szanowanym kontestatorem średniowiecza był Szymon Słupnik. Dzieje Słupnikowego upartego siedzenia bliżej Nieba okazały się dla przyszłych wieków kontestacją wzorcową – cel był najwyższy z możliwych, wykonanie szokujące, a oddźwięk ogromny.

Czas mijał, Średniowiecze wraz z nim, odeszły w niepamięć dzielne rycerskie roty i doszło do podupadania ludzkich ambicji. Gros kontestatorów  oddawało się  łamaniu dziesięciorga przykazań – na gruncie religioznawstwa lub ordynarnej rozpusty. Mogło się wydawać, że kontestacja więdnie.

Ale nie! Co miłe dla jednostki, rzadko ginie.

Oświecenie i Wielka Rewolucja przyniosły światu ożywcze dmuchnięcie i pokazały nowe kierunki rozwoju kontestatorstwa. Stowarzyszenie Przyjaciół Wolności i Równości (Société des amis de la liberté et de l’égalité) zafundowało Francuzom taką superkontestację  Ancien Régime w postaci gilotynowej rzezi, że minęło ponad stulecie zanim w Europie zdołano im dorównać.

Druga połowa XIX wieku to okres rozkwitu sztuki kontestatorskiej. – Modne stało się mordowanie osobistości dla uwypuklenia swoich  poglądów – narodowych, politycznych czy filozoficznych. Atakowano z zamysłem zabójczym królów, królowe, gubernatorów, namiestników,  policmajstrów, cesarzowe, książęta, hrabiów, biskupów, prezydentów, ambasadorów, nawet zwykłych generałów.

Najsłynniejszym kontestatorem owych czasów  został syn służącej i wychowanek sierocińca, czyli osobnik poszkodowany socjalnie – Luigi Lucherini;  że zamordował cesarzową, było ówcześnie normą, ale że użył do tego zwykłego pilnika, zakrawało na cud. Tak pomyślał świat i pan Lucherini wlazł obiema nogami do historii.

W XX wieku moda na kontestację rosła. Od sufrażystek po „dzieci kwaty”, od darmowego show dla morderców w Norymberdze po samobójstwo sekty Świątynia Ludu w Jonestown w Gujanie – widać, że kontestacja w tym stuleciu nieźle kwitła.

Ponowoczesny i przewspaniały wiek XXI podniósł kontestację na nowy, prospołeczny poziom. – Kontestują dziś miliony milionów, i to w sposób najbardziej osłupiający. – Młode niewiasty malują hasła polityczne na gruczołach mlecznych, plucie stało się esencją sztuki oratorskiej, profesorka z Polski kontestuje myślenie konserwatywne przemawiając publicznie głosem owcy, dzieci kontestują rodziców traktując ich jak idiotów, rodzina jest kontestowana przez grupowe wielbienie „wielkiej cipy”, sędziowie szokująco kontestują sprawiedliwość, kradnąc po supermaketach co się da, młoda artystka kontestuje malarstwo figuratywne malując krajobrazy za pomocą dróg rodnych, muzułmanie kontestują Jezusa Chrystusa, sikając na mury katedry w Kolonii, prawie wszyscy kontestują prawie wszystko i prawie wszędzie.

Wszechświatowa pankontestacja.

Jakże zatem na targowisku rozbuchanej kontestacyjności mógł zaistnieć bohater napomknięty na początku, cichutki ścichapęk?

„Ja kontestuję cały wszechświat na skunksa – bezszelestnie puszczam wiatry.” – zwierzył się nam w zaufaniu ten wiekopomny odkrywca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Zapisz.blog

Poetów, pisarzy, eseistów i publicystów zainteresowanych publikacją na naszych łamach zapraszamy do przesyłania propozycji tekstów na adres zapisz@zapisz.blog

przystanek59dotcom.wordpress.com/

UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI - DO KOŃCA LISTOPADA 2022

(kom)postownia

Posty rzucane na kupę

Aleteia Polska

Aleteia to międzynarodowy portal tworzony przez katolików, łączący ludzi, którzy poszukują Boga oraz recepty na mądre życie. Duchowość, styl życia, aktualności.

*50 Amp Fuse*

100% Non-Marxist Content

EUROPE DIPLOMATIC

International affairs and diplomacy online magazine

treborok

Dla ludzi o otwartych umysłach

anenduringromantic

Literature. Poetry.

Polityka z premedytacją.

Bloguje: pawełku

blog

www.poczuj.com

Bierki // Sztuki

Film // Muzyka // Teatr // Książka

Dziecko Królowej Pokoju

Pokój musi zapanować pomiędzy człowiekiem i Bogiem, a także między ludźmi

cultureshift

In Defense of the Defenseless

Dr. Robert Owens Chronicles the History of the Future

The future slides into the present the present slides into the past our lives are the history of the future.

Observer

News, data and insight about the powerful forces that shape the world.

Regie's Blog

The pen is mightier than the sword ...unless someone is trying to stab you with a sword. Then, it's the sword ...definitely the sword.

Kodeks karny

prawo karne; prawo cywilne

Niezależne Forum Akademickie - Sprawy Ludzi Nauki

Patologie środowiska akademickiego przez pryzmat spraw ludzi nauki

%d blogerów lubi to: