RZECZKA PŁYNĘŁA PO KAMYCZKACH

 

Rzeki bywają różne – duże i małe, nizinne i górskie, bystre i tępe, leniwie zmulone i pracowicie twórcze. – Są też rzeki serdeczne.

Serdeczną rzeką była dla mnie Raba.

Zaczynało się toto pod szczelnie powleczonymi drzewostanem Gorcami, a kończyło aż w Ujściu Solnym  – dalej była usłużna Wisła, niosąca na leniwych ramionach, na pożebrowanym łachami grzbiecie – szkuty pełne ziarna, hen, aż do Gdańska. – Dużo tego nosiła i długo.

Cechą nieodłączną rzek górskich jest żywość – toteż Raba była jak najbardziej żywa. Definitywnie odcedzone z brudu strugi z hałasem wiły się, obijając, wśród białych poboczy nieustannych kamieńców. Iść pod prąd było pięknie i trudno. Chociaż różnokształtne owale otoczaków usiłowały ze wszystkich sił źle pasować do stóp, to pachniało rzeczysko ślicznie, szumiało idyllicznie, szło się więc godnie, a każdy krok przynosił kawał przyjemności. Również wędrówka z prądem smakowała  jak chrupiąca bułka z wiejskim masłem.

I tam działo się…

Pod poderwanym brzegiem dwa raki niosły padlinę do swojego domku, pstrągi biły się zacięcie o najzwyklejszą muchę, trocie, nawet łososie  – bywały od nich nie gorsze, kiedy corocznie wędrowały do podnóży Turbacza, klenie wachlarzami ciekawej żarłoczności wypełniały beła i głęboczki.

Pod nurt takiej właśnie rzeki szedł kiedyś Hemingway i rybobrał.

Gdy podążałeś pod prąd i pod słońce – bo Raba – nikt nie wie czemu – płynie z południa na północ – wydawało się, że ściele się pod nogami kręta jezdnia rtęciowego srebra wytyczona stertami pereł.

Na brzegach, nad brzegami, nawet całkiem w górze – punktowały się drewniane chałupki otoczone zbielałymi sadami. Co leniwsi chłopi i Górale siedzieli i patrzyli na rzekę.

To był dobry widok!

Że dawnej Raby już nie ma – jest oczywiste. – Na stertach zaschniętego błota rosną dżungle chwastowe, a pośrodku leje się coś burego. – Raki zdechły, łososie uwięzione, pstrągi, klenie, jelce, nawet malutkie szczebelki przemianowano na zyskowne inwestycje.

Ktoś dał, podobno, na ratowanie strug srebra w Polsce grubachne pieniądze – jednak  poszły one – jak zawsze – na powszechne ubogacanie gówna.

Jadąc wzdłuż Raby w dół mapy, ku południu – pomnij o tym, dobry człowieku.

 

 

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Zapisz.blog

Poetów, pisarzy, eseistów i publicystów zainteresowanych publikacją na naszych łamach zapraszamy do przesyłania propozycji tekstów na adres zapisz@zapisz.blog

przystanek59dotcom.wordpress.com/

UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI - DO KOŃCA LISTOPADA 2022

(kom)postownia

Posty rzucane na kupę

Aleteia Polska

Aleteia to międzynarodowy portal tworzony przez katolików, łączący ludzi, którzy poszukują Boga oraz recepty na mądre życie. Duchowość, styl życia, aktualności.

*50 Amp Fuse*

100% Non-Marxist Content

EUROPE DIPLOMATIC

International affairs and diplomacy online magazine

treborok

Dla ludzi o otwartych umysłach

anenduringromantic

Literature. Poetry.

Polityka z premedytacją.

Bloguje: pawełku

blog

www.poczuj.com

Bierki // Sztuki

Film // Muzyka // Teatr // Książka

Dziecko Królowej Pokoju

Pokój musi zapanować pomiędzy człowiekiem i Bogiem, a także między ludźmi

cultureshift

In Defense of the Defenseless

Dr. Robert Owens Chronicles the History of the Future

The future slides into the present the present slides into the past our lives are the history of the future.

Observer

News, data and insight about the powerful forces that shape the world.

Regie's Blog

The pen is mightier than the sword ...unless someone is trying to stab you with a sword. Then, it's the sword ...definitely the sword.

Kodeks karny

prawo karne; prawo cywilne

Niezależne Forum Akademickie - Sprawy Ludzi Nauki

Patologie środowiska akademickiego przez pryzmat spraw ludzi nauki

%d blogerów lubi to: