RZECZKA PŁYNĘŁA PO KAMYCZKACH

 

Rzeki bywają różne – duże i małe, nizinne i górskie, bystre i tępe, leniwie zmulone i pracowicie twórcze. – Są też rzeki serdeczne.

Serdeczną rzeką była dla mnie Raba.

Zaczynało się toto pod szczelnie powleczonymi drzewostanem Gorcami, a kończyło aż w Ujściu Solnym  – dalej była usłużna Wisła, niosąca na leniwych ramionach, na pożebrowanym łachami grzbiecie – szkuty pełne ziarna, hen, aż do Gdańska. – Dużo tego nosiła i długo.

Cechą nieodłączną rzek górskich jest żywość – toteż Raba była jak najbardziej żywa. Definitywnie odcedzone z brudu strugi z hałasem wiły się, obijając, wśród białych poboczy nieustannych kamieńców. Iść pod prąd było pięknie i trudno. Chociaż różnokształtne owale otoczaków usiłowały ze wszystkich sił źle pasować do stóp, to pachniało rzeczysko ślicznie, szumiało idyllicznie, szło się więc godnie, a każdy krok przynosił kawał przyjemności. Również wędrówka z prądem smakowała  jak chrupiąca bułka z wiejskim masłem.

I tam działo się…

Pod poderwanym brzegiem dwa raki niosły padlinę do swojego domku, pstrągi biły się zacięcie o najzwyklejszą muchę, trocie, nawet łososie  – bywały od nich nie gorsze, kiedy corocznie wędrowały do podnóży Turbacza, klenie wachlarzami ciekawej żarłoczności wypełniały beła i głęboczki.

Pod nurt takiej właśnie rzeki szedł kiedyś Hemingway i rybobrał.

Gdy podążałeś pod prąd i pod słońce – bo Raba – nikt nie wie czemu – płynie z południa na północ – wydawało się, że ściele się pod nogami kręta jezdnia rtęciowego srebra wytyczona stertami pereł.

Na brzegach, nad brzegami, nawet całkiem w górze – punktowały się drewniane chałupki otoczone zbielałymi sadami. Co leniwsi chłopi i Górale siedzieli i patrzyli na rzekę.

To był dobry widok!

Że dawnej Raby już nie ma – jest oczywiste. – Na stertach zaschniętego błota rosną dżungle chwastowe, a pośrodku leje się coś burego. – Raki zdechły, łososie uwięzione, pstrągi, klenie, jelce, nawet malutkie szczebelki przemianowano na zyskowne inwestycje.

Ktoś dał, podobno, na ratowanie strug srebra w Polsce grubachne pieniądze – jednak  poszły one – jak zawsze – na powszechne ubogacanie gówna.

Jadąc wzdłuż Raby w dół mapy, ku południu – pomnij o tym, dobry człowieku.

 

 

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

POLAND! WHITE-RED

Przedstawiamy ciekawe wiadomości, artykuły na temat: polityki, kultury, gospodarki, religii, historii, sportu oraz przyszłości. Przekaż dalej wiadomości o istnieniu naszej strony. Dziękujemy!

Zapisz.org

Magazyn literacko-społeczny pod redakcją Przemysława Piętaka. Poetów, pisarzy, eseistów i publicystów zainteresowanych publikacją na naszych łamach zapraszamy do przesyłania propozycji tekstów na adres magazynzapisz@gmail.com

GAZETA POWAŻNA CODZIENNIE

POLSKO BĄDŹ DZIELNA, BYŁAŚ WIELKA I BĘDZIESZ WIELKĄ!

POLSKA DZISIAJ – 2017

POLSKA SIĘ JEDNOCZY, POLSKA JEST TYLKO JEDNA, KATOLICKA I SPRAWIEDLIWA - BÓG, HONOR, OJCZYZNA! NIECH ŻYJE POLSKA!!!

Przystanek 59

Sztokholm 59°19′N 18°03′E. Bo wszystkie historie są podobne. Nawet jeśli mają różne współrzędne geograficzne.

(kom)postownia

Posty rzucane na kupę

Aleteia Polska

Aleteia to międzynarodowy portal tworzony przez katolików, łączący ludzi, którzy poszukują Boga oraz recepty na mądre życie. Duchowość, styl życia, aktualności.

*50 Amp Fuse*

100% Non-Marxist Content

EUROPE DIPLOMATIC

International affairs and diplomacy

Dublinmick's Breaking News

Just another WordPress.com siteindicate. The ability to comment is however disappearing on many posts-The link to this is continually broken on the side bar by 007- https://dublinsmickdotcom.wordpress.com/2015/09/09/the-false-flag-review-to-be-updated-periodically-repost/

treborok

Dla ludzi o otwartych umysłach

Creeping Sharia

Documenting the Islamization of America

W y s z p e r a n e

Tu znajdziesz to czego - moim zdaniem - nie nalezy przegapić

anenduringromantic

Literature. Poetry.

Polityka z premedytacją.

Bloguje: pawełku

blog

www.poczuj.com

Bierki // Sztuki

Film // Muzyka // Teatr // Książka

%d blogerów lubi to: